Propolis
PROPOLIS – Właściwości prozdrowotne propolisu (kitu pszczelego) znane były już w starożytności. Służył on głównie do leczenia owrzodzeń i trudno gojących się ran. Bogactwo składników aktywnych zawartych w propolisie sprawia, że jest on doceniany również obecnie. Czym właściwie jest propolis? W przypadku jakich dolegliwości może być pomocny?
Co to jest propolis?
Propolis chroni pszczeli ul przed patogenami (bakteriami, grzybami i wirusami). Z języka greckiego pro- oznacza „przed”, a polis- „miasto”, co w całości można przetłumaczyć jako „mur obronny miasta”. Propolis, zwany też kitem pszczelim, jest potrzebny pszczołom do wyściełania wnętrza ula, dzięki czemu jego konstrukcja zostaje uszczelniona i wzmocniona. Propolis można więc porównać do niezwykle cennego cementu o właściwościach dezynfekujących i antyseptycznych. To właśnie ta cecha zadecydowała, że człowiek postanowił korzystać z pszczelego dobrodziejstwa, co ma miejsce w branży spożywczej, kosmetycznej oraz w medycynie.
Propolis – właściwości
Propolis produkowany jest przez pszczoły z żywicy pąków drzew. Posiada on wiele cennych właściwości, które są szeroko wykorzystywane. Propolis zawiera kilkaset związków chemicznych, w tym m.in.: flawonoidy, kwasy fenolowe, kwasy tłuszczowe, kwasy aromatyczne, estry oraz sterole, terpeny i kumaryny. Te substancje sprawiają, że propolis ma zdolność niszczenia i blokowania różnych bakterii, grzybów, wirusów oraz pierwotniaków. Z kolei dzięki zawartości witamin A, E, B1, B2, B5, B6 i D zapewnia skórze bardzo dobrą kondycję. Oprócz tego ma wpływ na regenerację skóry głowy i odpowiednie nawilżenie włosów.
W skład propolisu wchodzą m.in.:
- żywice (50-80 proc.),
- wosk pszczeli (8-30 proc.),
- wosk roślinny (6 proc.),
- olejki eteryczne (10-14 proc.),
- pyłek kwiatowy (5 proc.),
- substancje garbnikowe (10 proc.),
- terpeny,
- flawony,
- kwasy organiczne,
- substancje lipidowo-białkowe,
- biopierwiastki, takie jak wapń, mangan, magnez, cynk, cyna, miedź, krzem, żelazo, glin, srebro, sód, potas, chrom, stront, bar, kadm, wanad, tytan,
- witaminy: prowitamina A, wit. B1, wit. B2, B5, B6, C, D, E.
Właściwości lecznicze propolisu
Do jednego z najbardziej poznanych działań propolisu jest jego aktywność wobec gronkowców, dermatofitów, paciorkowców oraz grzybów drożdżoidalnych. Na jego działanie wrażliwy jest także wirus grypy, opryszczki oraz wirus zapalenia opon mózgowych. Dodatkowo, kit pszczeli ma także działanie regeneracyjne – przyspieszające odnowę tkanek i ich bliznowacenie. Ponadto, można mu przypisać właściwości:
- immunostymulujące – zwiększa odporność i funkcje obronne organizmu;
- antyoksydacyjne, dzięki czemu działa przeciwnowotworowo;
- zabezpieczające naczynia krwionośne przez wytworzeniem się zakrzepów;
- łagodzące w chorobach skóry;
- hamujące stany zapalne gardła, krtani i jamy ustnej;
- hepatoprotekcyjne szczególnie wpływa na poprawę w trakcie wczesnego stadium wirusowego zapalenia wątroby;
- antyreumatyczne;
- stymulujące krążenie krwi;
- poprawiające witalność przy zmęczeniu i osłabieniu.
Źródła:
www.plusmedycyny.pl
www.ktomalek.pl
www.pasiekisadowskich.pl
www.medonet.pl
Trackbacks & Pingbacks
[…] właściwości poszczególnych produktów wytwarzanych przez pszczoły tj.: propolisu, pierzgi, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego i wosku pszczelego, zostały opisane […]
Komentarze wyłączone