Wosk pszczeli
WOSK PSZCZELI – (Cera apium), obok miodu, jest jednym z najbardziej znanych produktów pszczelarskich. Przez całe wieki wosk pszczeli był wykorzystywany do produkcji pachnących świec na użytek domowy i liturgiczny.
Jak powstaje wosk pszczeli?
Wosk pszczeli produkują pszczoły robotnice, i to te młode, zwykle 14-dniowe. Gruczoły woskowe znajdują się na spodniej części odwłoka pszczół. Wosk powstaje w komórkach ciała tłuszczowego oraz w kanalikach i odpowiadają za niego procesy chemiczne, które nie zostały jeszcze do końca poznane przez człowieka.
Proces wytwarzania wosku wygląda bardzo spektakularnie, robotnice skupiają się bowiem w większych grupach, łącząc się ze sobą odnóżami, i tworzą w ten sposób długie łańcuchy. Dzięki temu temperatura ich odwłoków podnosi się o kilka stopni i są one w stanie wytworzyć wosk. Po zakończonym procesie wszystkie robotnice przelatują w miejsce wytwarzania plastra miodu. Tam przenoszą wydzielinę z gruczołów do otworu gębowego i za pomocą żuwaczek formują płatki wosku. Im pszczoły stają się starsze, ich gruczoły woskowe zanikają.

Pszczoła pobrana z osypu z widocznym rzędem łuseczek tylko z jednej strony odwłoka. Widoczne próby zdjęcia łuseczek, co wskazuje uszkodzona krawędź łuseczek.
Co ciekawe, ilość wosku produkowanego przez pszczołę zależy od rejonu świata, gatunku pszczoły oraz jej wieku.
Świece z wosku pszczelego
Wartość wydobywających się ze świec woskowych cennych składników leczniczych jest nie do przecenienia. Pełne miodowego aromatu pomieszczenie, nasycone jest ujemnymi jonami, które są bardzo potrzebne w dobie komputerów i coraz większego zanieczyszczenia środowiska. Powstały w pomieszczeniu mikroklimat wywołuje w osobach przebywających w jego zasięgu przypływ optymizmu, dając siłę do przezwyciężenia trudności dnia codziennego, zmieniając problemy na sprawy do załatwienia, a załamanie – na przypływ energii i zdrowia.
Świece woskowe powinno palić się od piętnastu do sześćdziesięciu minut dziennie. Świece wykonywane są metodą ręczną, z czystego, naturalnego wosku pszczelego oraz knota zrobionego z bawełny, który zaleca się gasić mokrymi palcami.
Właściwości świec z wosku pszczelego:
- podczas spalania wydzielają delikatny miodowo – propolisowy zapach
- jonizują ujemnie powietrze, czyli neutralizują negatywne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektroniczne i – elektryczne
- spalają się bezdymnie
- działają kojąco i relaksująco, wprowadzając nastrój ciepła i spokoju
- neutralizują zapach dymu tytoniowego
- wydzielane z płomienia świecy woskowej ujemne jony oczyszczają powietrze łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy, alergii, kataru
- charakteryzują się ładnym i oryginalnym wyglądem czystego produktu pochodzącego z natury
W Inkubatorze Pszczelarstwa uczestnicy zajęć edukacyjnych będą wykonywać własnoręcznie świece z węzy pszczelej oraz poznają proces powstawania świec z wosku pszczelego wykonywanych
w specjalnych silikonowych formach.
Serdecznie zapraszamy!
Źródła:
www.poradnikzdrowie.pl
ww.medonet.pl
www.mybee.pl
Trackbacks & Pingbacks
[…] przez pszczoły tj.: propolisu, pierzgi, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego i wosku pszczelego zostały opisane w poprzednich postach, do lektury których serdecznie zapraszamy. […]
Komentarze wyłączone